Prečo je zhodnocovanie odpadu dôležité

Prečo je zhodnocovanie odpadu dôležité

V dnešnom svete, v ktorom sa hromadí čoraz viac odpadu sa o to viac riešia environmentálne otázky a snaha nájsť spôsoby, ako znížiť jeho množstvo a negatívne dopady na životné prostredie. Na Slovensku sa produkuje stále veľké množstvo komunálneho odpadu, pričom vysoké zastúpenie tvorí biologická zložka odpadu, ktorú je možné ďalej plnohodnotne využiť, a to jej zhodnotením. Kuchynský a potravinový odpad vzniká aj pri príprave jedál v HORECA sektore či pri neskonzumovaní jedál. Veľkú časť potravinového odpadu tvoria aj potraviny po dátume spotreby či chybné šarže a nedorobky vo výrobnom potravinovom priemysle.

 

ZHODNOCOVANIE ODPADU

Ide hlavne o prospešné využitie odpadu. Cieľom je minimalizovať množstvo odpadu, ktoré končí na skládke alebo v spaľovni, a naopak, využiť odpad prospešnejšie, a to napríklad na výrobu nových produktov alebo energie.

Zhodnocovanie odpadu je dôležité pre ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj. Znižuje sa tým znečistenie prostredia v dôsledku voľne pohodeného odpadu, vylievanie použitých olejov do kanalizácie a najmä ukladanie odpadu na skládky, kde vzniká skládkový plyn, ktorý zaťažuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí či zvierat.

 

A ČO JE TO TEN SKLÁDKOVÝ PLYN?

Môžeme si ho prirovnať ku kokteilu tých najnebezpečnejších látok. Tvorí ho najmä metán a oxid uhličitý. A práve metán má na svedomí extrémne výkyvy počasia, ktoré nazývame klimatické zmeny. V lete je neprirodzene teplo a zima už tiež nie je tá, čo bývala. Nárazový dážď či obdobia sucha ma taktiež na svedomí tento skládkový plyn. Preto by sme sa mali v čo najväčšej miere vyhnúť skládkovania odpadu. Jedným z riešení je zhodnocovanie bioodpadu v bioplynových staniciach.

 

BIOPLYNOVÉ STANICE

Sú to zariadenia, ktoré zhodnocujú biologicky rozložiteľný odpad, ako sú zvyšky ovocia a zeleniny, šupky z ich čistenia, hnilé ovocie a zelenina, kávové a čajové zvyšky, vajcia a vaječné škrupiny, mäso, mäsové výrobky, kosti z prípravy jedál, ryby, mliečne výrobky, potraviny po záruke, starý chlieb a pečivo, zvyšky jedál a tekuté zložky kuchynského odpadu. Spracovaním tohto druhu odpadu vznikne bioplyn, ktorý sa premieňa na elektrickú energiu a teplo. Zároveň z biomasy vzniká aj ďalší produkt, a tým je organické hnojivo, ktoré je vhodné pre poľnohospodárov.

Bioplyn sa považuje za jeden z najekologickejších obnoviteľných zdrojov energie.

 

NAŠA FIRMA BIOLIK

Okrem rozsiahlej škály služieb disponujeme modernou triediacou linkou, ktorá zabezpečí oddelenie biologicky rozložiteľného odpadu od iných zložiek. Taktiež sa postaráme o jeho spracovanie, hygienizáciu a zhodnotenie na bioplyn. Takto spracovaný odpad sa následne presúva vo forme bioplynu do bioplynovej stanice na výrobu elektrickej energie a tepla.

Zároveň zabezpečíme aj zhodnotenie prepálených jedlých olejov a tukov. Najefektívnejším zhodnotením je premena v energetickom priemysle na bionaftu, ktorá uvoľňuje menej skleníkových plynov a šetrí životné prostredie. 

 

Zabezpečíme všetky potrebné činnosti, ktoré Vás odbremenia od povinností v rámci likvidácie kuchynského a potravinového odpadu, vrátane prepálených olejov a tukov. 

Informujte sa o možnostiach vyplnením kontaktného formulára. 

Ochrana súkromia

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka ním presnejšie analyzujeme návštevnosť a prispôsobujeme používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Vlastné nastavenie cookies